2017. március 13., hétfő

Menni vagy maradni?


Az elvándorlás és itthon maradás kérdését járta körül a második félév első Szent Balázs Estje, amely téma sok orvostanhallgató, illetve a szakmát gyakorlók számára is nagy aktualitással bír. Az Est vendégei Dr. Incze Andrea, egyetemi adjunktus, infektológus főorvos és Dr. Bálint Lóránt Csaba, 5. éves urológus rezidens voltak, akik saját tapasztalataikon keresztül világítottak rá a döntésben szerepet játszó tényezőkre, az itthon maradó, illetve a külföldön munkát vállaló majd hazatérő orvos szemszögéből közelítve.
A külföldi munkavállalás illetve a maradás kérdésének megválaszolásában lényeges az, hogy milyen szempontokat veszünk figyelembe, milyen értékeket részesítünk előnyben. Dr. Incze Andrea tanácsa szerint a válasz keresésében útmutatást jelent az alapokhoz való visszatérés: miért választotta valaki az orvosi hivatást? Mit szeretne elérni az életben? Mik az értékei? Hol tud hasznos lenni igazán? Az a jó döntés, ami elégedettséggel, lelki nyugalommal tölt el, ha a „mi lett volna ha…” kérdéseket félretéve, teljes valóban jelen tudunk lenni és tevékenykedni ott és amilyen helyzetben vagyunk.
A közismert szállóigéből kiindulva - „A szomszéd füve mindig zöldebb” – a külföldi munkavállalás előnyeiről és hátrányairól beszélgettek a vendégek. Általában a magasabb nyugati fizetések, az egészségügyi rendszerek fejlettebb technológiája és rendezettsége, átlátható működése jelent vonzerőt a hazai (pályakezdő) orvosok számára. Illetve az elvándorlás további előnyeként hangzott el a rezidensi képzésben levő különbségek, mivel külföldön (Angliában és Írországban szerzett tapasztalataira hivatkozott az előadó) inkább a gyakorlati tudás elsajátítására összpontosítanak, nagyobb felelősséggel ruházva fel a rezidens orvost. Hátrányként főként a nyugati társadalom családközpontúságának hiánya, az otthontalanság érzése fogalmazódott meg. Márpedig a családhoz és az itthoni környezethez (emberi kapcsolatok, kultúra, szülőföld) való ragaszkodás bizonyultak kulcstényezőknek előadóink számára az itthon maradás és a visszatérés melleti döntés meghozatalában.
„A fű ott zöldebb, ahol öntözik és gondozzák” – hangzott el az újabb idézet, önvizsgálatra és felelősségvállalásra invitálva a résztvevőket. Eredményeket ott lehet elérni, ahol aktívan jelen vagyunk, ahol teszünk és ápolunk valamit. Vendégeink véleménye szerint a külföldi munkavállalás során szerzett új szakmai tudást és készségeket elsősorban itthon kellene kamatoztatni.
Menni vagy maradni? A kérdésre a választ mindenkinek magának kell megtalálnia. A beszélgetés felébresztette a kíváncsiságom és a vágyat a külföldre való utazásra. Úgy vélem, hogy minél több helyen járunk, minél több nyelvet sajátítunk el, annál többek vagyunk. Viszont otthon csak egy van, és az nem más mint az a hely, ahol megszülettünk.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése